Apple MacBook Ekran kartı ya da Ekran Kart chipinin arızalanma Sebepleri.

Apple MacBook Ekran kartı ya da Ekran Kart chipinin arızalanma Sebepleri.

Apple macbook ekran kart chipset sorunu zaman içinde ortaya çıkar.apple macbook cihazlarda, macbook işlemci üzerinde soğutma işlemini sağlayan bir fan vardır. ve bu fana bakır / alüminyum  borularla bağlı olan ve apple macbook kuzeychipset ve apple macbook ekran chipini de soğutma işlemini yapan thermal pad ve thermal macunlar vardır. apple macbook ekran chipset arızalanma sebeplerini şu maddelerle sıralayabiliriz. Apple macbook kasa hava kanallarının açık tutulmaması, apple macbook kasa içi soğutma sisteminin yeterli çalışmaması, apple macbook fan soğutucunun hiç çalışmaması ya da yetersiz ve bozuk çalışması, dolayısıyla, yüksek ısıya maruz kalan macbook ekran chip ısısının istenen seviyeye düşememesi, zaman içinde yapılması gereken apple macbook periyodik bakımlarının yapılmaması, apple macbook ekran chipi üzzerinde bulunan ve macbook ekran chipinin soğumasını sağlayan termal padin yetersiz kalması, apple macbook ekran chip ile thermal pad arasında bulunan thermal macunun yetersiz kalması.

 

Apple MacBook Ekran kartı chip Özellikleri,

          Apple Macbook Ekran Kartı Problemlerinin Tek Sebebi, Ekran Kartı Üzerinde bulunan Chipin  Bozulmasıdır. Ancak apple macbook ekran kart chip teknik olarak bakıldığında, apple macbook anakart üzerine entegre edilmiş olarak bulunan ve tek bir chipten oluşan ünitedir. Apple macbook cihazın çalışması sırasında, tüm Grafik işlem algoritmasını yöneten, tüm Grafik yoğunluğu taşıyan ve Görsel ortama aktarılmasını sağlayan chiptir.

 

          Apple MacBook servisimizde, MacBook Ekran chip değişim işlemlerimiz, BGA adı verilen özel makinelerimizde ve profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Yaptığımız tüm Apple chipset değişimlerimiz sonrası yaptığımız işlem için '3 Aya varan' garanti verilmektedir.'

 

Her apple macbook modelinin ekran kart chipseti farklıdır.Farklı tip ve boyutlardan oluşabilirler.Bir apple macbook chipset değişim işlemi, yalnızca tam profesyonel ekipmanlar ile ve tam profesyonel personel tarafından yapılabilir.Apple macbook chipset değişim işlemi sırasında eski ekran chipi özel yöntemlerle macbook anakart üzerinden çıkarılarak, yine özel yöntem ve ekipmanlar ile yeni macbook chipset anakarttaki yerine yerleştirilir.Yüksek ısı ve milimetrik hassasiyet gerektiren macbook ekran chipset değişim işlemi, amatör servis ve kişilerce yapılmaya çalışılırsa, sonuçları mali açıdan ağır olabilir.macbook ekran kartı chip değişim işlemi başarısız olup sonuç veremiyeceği bir yana, Apple macbook anakart üzerindeki diğer üniteler zarar görebilir, Apple macbook anakart veriyollarında hasar oluşabilir ve Apple macbook cihazı ya da macbook anakartı amatör müdahale yüzünden bir daha onarılamaz hale gelebilir.Apple macbook servisimize, bu şekilde müdahale görmüş birçok macbook cihaz gelmekte, bir kısmı apple macbook servisimizde onarılabilmekte, bir kısmı ise onarılamaz hasar aldığından tamir edilememekte ya da örneğin ' apple macbook anakart değişimi ' gibi  çok daha yüksek maliyetli servis işlemi gerektirmektedir.daha pahalı olan Anakart değişimini müşterilerine tavsiye etmekten başka alternatifi yoktur.

 

Apple MacBook Ekran Kartı Probleminin Belirtileri ;  

  • Apple MacBook Cihazınıza açılışta hiç Görüntü Gelmez!
  • Apple MacBook Power Işık Yanar Ancak Beyaz Ekran Gelir,
  • Apple MacBook Power Işık Yanar Ancak Beyaz Çizgili Görüntü gelir.
  • Apple MacBook Power Işık Yanar beyaz ekran üzeri siyah yazılar gelir.
  • Apple MacBook Sistem açılışında, Apple Logoda kalır ileri Gitmez,
  • Apple MacBook Çalışma Esnasında Resetler, sistem yeniden açılma moduna geçer.
  • Apple MacBook Çalışma Esnasına Görüntü ve Çalışma Donar Kalır, İlerleme sağlanamaz.
  • Apple MacBook Ekran Kartı sorunu olduğu, fiziksel ve görsel olarak anlaşılmaz. Çünkü apple ekran kartı chipi bozuk dahi olsa, chip yüzeyinde herhangi bir deformasyon, bozukluk, çatlak, patlak vs. olmayabilir.apple macbook ekan kart sorunu, ancak yukarıda sıraladığımız belirtiler ile doğrulanabilir.